Finalists announced for 2020 AHA WA Awards

28 October, 2020 by Andy Young

The finalists for the 2020 AHA-Aon Hospitality Awards for Excellence have been revealed, ahead of the awards ceremony taking place on Monday 16 November at Crown Perth.

AHA WA CEO Bradley Woods said the finalists showcase the strength of WA’s hospitality industry despite a challenging year and that there had been unprecedented levels of interest in this year’s awards.

Advertisement

“Hotels and hospitality venues throughout WA have faced their most challenging year in living memory but the response we have received to these awards demonstrates their unwavering strength in the face of adversity,” Woods said.

“COVID-19 presented extreme challenges and we are certainly not out of the woods just yet, but our industry can be proud of the leadership role it played in both reopening the state’s economy and in ensuring people can get back out in their community to socialise safely.

“The quality of the finalists this year is extraordinary and we are reminded of the fact that WA’s hospitality industry has matured dramatically over the past decade, with world-class accommodation, food and beverage offerings from Broome to Esperance and throughout metropolitan Perth.

“Staff are the most important asset to any hospitality business and these awards are an opportunity for owners and operators to recognise their key personnel as well as those who go the extra mile to deliver outstanding service to customers and guests.

“Across WA bars are pushing the boundaries of innovation, restaurants are constantly striving to reach culinary perfection, businesses are selflessly serving their communities and staff are providing exceptional customer service – these awards are a way of recognising and celebrating the pursuit and attainment of excellence.”

The 2020 finalists are:

GENERAL AWARDS

Community Service Award

  • Blanche Bar, Karratha
  • Blend Café, Melville
  • Drop Inn, Warnbro
  • Froth Craft Brewery, Exmouth
  • Ocean View Tavern, Neerabup
  • Bobbys BBQ Truck – Pan Pacific, Perth
  • Roey – Roebuck Bay Hotel, Broome
  • Settlers Tavern, Margaret River
  • The Henley Brook
  • The Marina Mindarie
  • White Salt, Sorrento

Training Initiative Award

  • Blanche Bar, Karratha
  • Drop Inn, Warnbro
  • Il Lido Italian Canteen, Cottesloe
  • Pan Pacific Perth
  • Settlers Tavern, Margaret River
  • The Ritz-Carlton, Perth
  • Varsity Group, Perth

Retail Bottleshop Award

  • Eaton Tavern
  • Haynes Bar and Grill, Armadale
  • The Ashby
  • The Gate Bar & Bistro, Success

Aon Risk Solutions Responsible Service of Alcohol Award

  • Blanche Bar, Karratha
  • Crown Perth
  • Drop Inn, Warnbro
  • Settlers Tavern, Margaret River
  • The Old Synagogue, Fremantle

Draught Beer Quality Award

  • Black Brewing Co, Wilyabrup
  • Blanche Bar, Karratha
  • HADIQA, Perth
  • Little Creatures, Fremantle
  • The Flour Factory, Perth
  • The Galway Hooker, Scarborough
  • The Lucky Shag Waterfront Bar, Perth
  • The Shoe Bar & Café, Perth

The Lion Beer Australia Bar Presentation and Service Award

  • Bar Bizu, West Perth
  • Boston Brewing Co. – Vic Park
  • Drop Inn, Warnbro
  • Little Creatures, Fremantle
  • Miners Rest Motel, Kalgoorlie
  • Stadium 26, Karratha
  • The Amberton, Eglington
  • The Beach House – Eden Beach
  • The Lucky Shag Waterfront Bar, Perth
  • The Boat – The Marina Mindarie
  • The Old Synagogue, Fremantle
  • Songbird Bar – The Ritz-Carlton, Perth
  • The Sandbar Scarborough Beach
  • Whitfords Brewing Co.

Small Bar Award

  • Bar Bizu, West Perth
  • Beerpourium, Fremantle
  • Bobeche, Perth
  • Brewvino, Mandurah
  • Caballitos, Perth
  • Fiorita Wine Bar and Restaurant, Karratha
  • Tiki As FK, Northbridge
  • Varnish On King, Perth

Cocktail Bar Award

  • Bobeche, Perth
  • TWR – Crown Towers Perth
  • Fiorita Wine Bar and Restaurant, Karratha
  • Goody Two’s, Perth
  • HADIQA, Perth
  • Lot20, Perth
  • The Old Synagogue, Fremantle
  • Songbird Bar The Ritz-Carlton, Perth
  • Tiki As FK, Northbridge

Late Night Venue Award

  • Caballitos, Perth
  • Goody Two’s, Perth
  • Market Grounds, Perth
  • Nevermind Smallclub, Northbridge
  • Niche Bar, Leederville
  • The Rechabite, Northbridge
  • Tiki As FK, Northbridge
  • Universal Bar, Perth
  • Varnish On King, Perth

Tourism Initiative Award

  • Blanche Bar, Karratha
  • Froth Craft Brewery, Exmouth
  • Settlers Tavern, Margaret River

Conference and Functions Award

  • HADIQA, Perth
  • Ocean View Tavern
  • The Flour Factory
  • The Marina Mindarie
  • The Rechabite
  • The Ritz-Carlton, Perth

Outdoor Area Award

  • Boston Brewing Co, Denmark
  • C.Y. O’Connor Village Pub, Piara Waters
  • Froth Craft Brewery, Exmouth
  • Market Grounds, Perth
  • Onyx On Sharpe, Karratha
  • Perth Racing, Ascot
  • Rambla Bar & Bistro, Wickham
  • Roebuck Bay Hotel, Broome
  • Rosemount Hotel, North Perth
  • Swings & Roundabouts, Yallingup
  • The Bridge Garden Bar, Mandurah
  • The Forest Lodge Resort, Pemberton
  • The Gate Bar & Bistro, Success
  • The Boat, The Marina Mindarie
  • The Old Synagogue, Fremantle
  • The Rechabite, Northbridge
  • Songbird Bar – The Ritz-Carlton, Perth
  • Whalebone Brewing Company, Exmouth
  • Broken Hill Hotel, Victoria Park

Boutique Brewery Award

  • Beerfarm, Metricup
  • Black Brewing Co, Wilyabrup
  • Boston Brewing Co, Denmark
  • Froth Craft Brewery, Exmouth
  • Indian Ocean Brewing Co. – The Marina Mindarie
  • Whalebone Brewing Company, Exmouth

Redeveloped Venue Award

  • Bar Bizu, West Perth
  • Broken Hill Hotel, Victoria Park
  • Fiorita Wine Bar and Restaurant, Karratha
  • Miners Rest Motel, Kalgoorlie
  • Pooles Temple – State Buildings, Perth
  • Swings & Roundabouts, Yallingup
  • The Flour Factory, Perth
  • The Kingsley Tavern

New Venue Award   

  • Beerpourium, Fremantle
  • Boston Brewing Co, Victoria Park
  • Brewvino, Mandurah
  • Joeys Swan Valley Diner, Herne Hill
  • Miss Chows, South Perth
  • Palace Arcade, Victoria Park
  • Stadium 26, Karratha
  • The Amberton, Eglington
  • The Beach House, Eden Beach
  • The Galway Hooker, Scraborough
  • The Old Synagogue, Fremantle
  • The Rechabite, Northbridge
  • Hearth – The Ritz-Carlton, Perth
  • The Royal Hotel, Perth

Social Media Activity Award

  • Black Brewing Co, Wilyabrup
  • Fiorita Wine Bar and Restaurant, Karratha
  • Miss Chows, South Perth
  • Nevermind Smallclub, Northbridge
  • State Buildings, Perth
  • The Beach House, Eden Beach
  • The Henley Brook
  • The Old Synagogue, Fremantle
  • The Peach Pit, Scraborough
  • The Rechabite, Northbridge
  • The Ritz-Carlton, Perth
  • The Royal Hotel, Perth
  • Varsity Bar Project, Morley
  • Sneakers & Jeans (Caballitos, Goody Two’s, The Flour Factory, Varnish on King)

DINING AWARDS

Contemporary Bar Menu Award

  • Bar Bizu, West Perth
  • Blanche Bar, Karratha
  • Brewvino, Mandurah
  • The Best Brew Bar Four Points by Sheraton, Perth
  • Market Grounds, Perth
  • The Beach House, Eden Beach
  • The Old Synagogue, Fremantle
  • The Peninsula Bar & Restaurant, Mandurah
  • Varnish On King, Perth

Casual Pub Dining Award – Metropolitan

  • Albion Hotel, Cottesloe
  • Balmoral Hotel, Victoria Park
  • Boston Brewing Co, Victoria Park
  • Broken Hill Hotel, Victoria Park
  • Byford Tavern
  • C.Y. O’Connor Village Pub, Piara Waters
  • Carine Glades Tavern, Duncraig
  • Greenwood Hotel
  • Mayfair Lane Pub & Dining Room, West Perth
  • The Amberton, Eglington
  • The Brook Bar & Bistro, Ellenbrook
  • The Gate Bar & Bistro, Success
  • The Karalee on Preston, Como
  • The Lucky Shag Waterfront Bar, Perth
  • Indian Ocean Brewing Co. – The Marina Mindarie
  • The Old Synagogue, Fremantle
  • The Royal Hotel, Perth
  • The Sandbar Scarborough Beach
  • The Shoe Bar & Café, Perth

Casual Pub Dining Award – Regional

  • Black Brewing Co, Wilyabrup
  • Boston Brewing Co, Denmark
  • Fitzroy River Lodge, Fitzroy Crossing
  • Freemasons Hotel, Geraldton
  • Froth Craft Brewery, Exmouth
  • Hybla Bar and Grill, Middleton Beach
  • Miners Rest Motel, Kalgoorlie
  • Onyx On Sharpe, Karratha
  • Rambla Bar & Bistro, Wickham
  • Roebuck Bay Hotel, Broome
  • Stadium 26, Karratha
  • The Bridge Garden Bar, Mandurah
  • The Peninsula Bar & Restaurant, Mandurah

Family Dining Award

  • Blend Café, Melville
  • Boston Brewing Co, Denmark
  • C.Y. O’Connor Village Pub, Piara Waters
  • Fire Water Grill – Duxton Hotel, Perth
  • High Wycombe Tavern
  • Joeys Swan Valley Diner, Herne Hill
  • Kailis Fish Market Café, Fremantle
  • Onyx On Sharpe, Karratha
  • Rustlers Steakhouse and Grill, Albany
  • The Amberton, Eglington
  • The Bridge Garden Bar, Mandurah
  • The Henley Brook
  • The Boat, The Marina Mindarie
  • The Sandbar Scarborough Beach
  • Whalebone Brewing Company, Exmouth

Restaurant Award

  • Shadow Wine Bar – Alex Hotel, Perth
  • Black Swan Winery, Henley Brook
  • Burnt Barrel, Nanson
  • Canteen Pizza, Cottesloe
  • HADIQA, Perth
  • Il Lido Italian Canteen, Cottesloe
  • No Mafia, Northbridge
  • UMA – Pan Pacific, Perth
  • HQ – Quay Perth
  • The Heritage Wine Bar, Perth
  • Tonic & Ginger – The Old Synagogue, Fremantle
  • The Peninsula Bar & Restaurant, Mandurah
  • Hearth – The Ritz-Carlton, Perth
  • Fleur – The Royal Hotel, Perth
  • The Shorehouse, Swanbourne
  • Garum – The Westin, Perth
  • White Salt, Sorrento

Wine List Award

  • Canteen Pizza, Cottesloe
  • Bistro Guillaume – Crown Perth, Burswood
  • Fiorita Wine Bar and Restaurant, Karratha
  • HADIQA, Perth
  • Il Lido Italian Canteen, Cottesloe
  • Island Market Trigg
  • Mayfair Lane Pub & Dining Room, West Perth
  • No Mafia, Northbridge
  • Uma – Pan Pacific, Perth
  • Petition Wine Merchant Cellar & Bar – State Buildings, Perth
  • The Heritage Wine Bar, Perth
  • Tonic & Ginger – The Old Synagogue, Fremantle
  • Hearth – The Ritz-Carlton, Perth
  • The Shorehouse, Swanbourne
  • Garum – The Westin, Perth
  • Varnish On King, Perth

ENTERTAINMENT AWARDS

TAB Hotel/PubTAB Venue Award

  • Carine Glades Tavern, Duncraig
  • Rambla Bar & Bistro, Wickham

Sporting Entertainment Venue Award

  • Crown Sports Bar – Crown Perth, Burswood
  • Greenwood Hotel
  • Perth Racing, Ascot
  • Rambla Bar & Bistro, Wickham
  • Stadium 26, Karratha
  • Varsity Bar, Joondalup

Live Entertainment Venue Award

  • Badlands Bar, Perth
  • Comedy Lounge, Perth
  • Crown Theatre – Crown Perth, Burswood
  • Freemasons Hotel, Geraldton
  • Froth Craft Brewery, Exmouth
  • Ocean View Tavern, Neerabup
  • Onyx On Sharpe, Karratha
  • Roebuck Bay Hotel, Broome
  • Pooles Temple – State Buildings, Perth
  • Universal Bar, Perth
  • Whalebone Brewing Company, Exmouth

Themed Venue Award

  • Caballitos, Perth
  • HADIQA, Perth
  • No Mafia, Northbrige
  • Palace Arcade, Victoria Park
  • The Galway Hooker, Scarborough
  • Varsity Bar, Waterford

EMPLOYEE AWARDS

Rising Star Award

  • Sharon Blettner, Blend Cafe
  • Chuan-Jen Wang, Crown Perth – Silks
  • Tamara Baggio, Drop Inn
  • Liam Hall, Haynes Bar and Grill
  • CJ Cura, Pan Pacific Perth
  • Elysha Ayers, The Marina Mindarie
  • Michael Hegerty, The Old Synagogue Pty Ltd
  • Ana Katrina Lim, The Ritz-Carlton, Perth
  • Emma Parker, The Shorehouse
  • Ciaran D’Monte –Doyle, The Westin Perth
  • Ieesha Parker, Universal Bar
  • Jessica Spedding, White Salt

Cookery Services Employee Award

  • Deborah Coslette, Crown Perth – Merrywell
  • Harman Sidhu, Four Points by Sheraton Perth
  • Rado Pastorek, HADIQA
  • Gianni Moretto, Pan Pacific Perth
  • Emily Turner, Rustlers Steakhouse and Grill
  • Jade Jones, The Flour Factory
  • Shannon Holdsworth, The Old Synagogue Pty Ltd
  • Martin Lau, The Ritz-Carlton, Perth

Head Chef Award

  • Wendy Miedzinski, Belgian Beer Cafe Westende
  • Shane MCKay, Belmont Hotel
  • Ameidhi Cooroopdass, Boston Brewing  Co, Victoria Park
  • Samuel Labrosciano, Broken Hill Hotel
  • Nathan Kirk, Drop Inn
  • Nicholas Woolard, Fiorita Wine Bar and Restaurant
  • Jett Alexander, HADIQA
  • Johary Hobman, Haynes Bar and Grill
  • Peter Claeys, Herdsman Lake Tavern
  • Alan Johnson, Mayfair Lane Pub & Dining Room
  • Xerxes Bodhanwala, Pan Pacific Perth
  • James Keogh, Queens Tavern
  • Ganesh Subedi, Rambla Bar & Bistro
  • Alonso De Romana, Settlers Tavern
  • Matthew Sartori, Wild Flower – State Buildings
  • Troy Black, The Gate Bar & Bistro
  • Matthew Caruli, The Heritage Wine Bar
  • Aaron Coates, The Kwinana Local
  • Leigh Power, The Old Synagogue Pty Ltd
  • Danny Feng, The Ritz-Carlton, Perth
  • Nicole Finlay, The Wanneroo Tavern

Food and Beverage Services Employee Award

  • Byron Bacchioni, Blanche Bar
  • Roshani Pawar, Chakra Restaurant
  • Emma Gannon, Haynes Bar and Grill
  • Taylor Oldacres-Dear  Leisure Inn Rockingham
  • Shuang Qiao (Sharon), Pan Pacific Perth
  • Rebecca Licastro, Rambla Bar & Bistro
  • Fergus Gugenheim, Rustlers Steakhouse and Grill
  • Nicholas Cullen, The Lucky Shag Waterfront Bar
  • Mandy Chew   , The Rechabite
  • Mathieu Fichot, The Ritz-Carlton, Perth – Hearth
  • Glenn Dolinski, The Westin Perth
  • Ashleigh Skinner, Universal Bar
  • Jack Leech, White Salt

Front Office and Administration Employee Award

  • Karen Walsh, ALH Group
  • Cara Maslin, Black Swan Winery
  • Laura Credaro, Boston Brewing Co.
  • Hong Thu Phan-Nguyen, Crown Perth
  • Emma Kay, Mayfair Lane Pub & Dining Room
  • Justin Bennett, Pan Pacific Perth
  • Sharon Schaafsma, Settlers Tavern
  • Daniella Moore, The Brass Monkey
  • Chantelle Smith-Greenwood, The Bridge Garden Bar
  • Chiara Dichiera, The Ritz-Carlton, Perth
  • Mikaela Murchie, The Westin Perth
  • Montana Scudder, Universal Bar

PubTAB Operator Award

  • Tracey Tylor, Beeches Tavern
  • Vanessa Bozanich, Eaton Tavern
  • Renee Corbett , Mt Henry Tavern

Cocktail Bartender Award

  • Tyron Bennett, Duxton Hotel Perth
  • Craig Slater, Fiorita Wine Bar and Restaurant
  • Savanna McDonald, State Buildings
  • Verity Coles, The Flour Factory
  • Patrick Carpenter, The Heritage Wine Bar – Bobeche
  • Bjorn Karason, Tiki As FK
  • Peter Spence, Universal Bar

Excellence in Service Award

  • Vikki Watson, Coolgardie Gold Rush Motels
  • Philomena Ellia, Duxton Hotel Perth
  • Wayne Hammond, Fiorita Wine Bar and Restaurant
  • Kelly Kent, Haynes Bar and Grill
  • Sally Worsley, Leisure Inn Rockingham
  • Mina Sharifnia, Pan Pacific Perth
  • Louwana Dowling, Rustlers Steakhouse and Grill
  • Nick Trolio, The Gate Bar & Bistro
  • Georgina Rodgers, The Rechabite
  • Ljiljana Miric, The Ritz-Carlton, Perth
  • Jermey Cole, Universal Bar

Venue Manager Award

  • Troy Landers, Balmoral Hotel
  • Steeve Lindecker, Nobu – Crown Perth
  • Joshua Drakeford, Greenwood Hotel
  • Amie Forshaw, HADIQA
  • Robert Steward, Haynes Bar and Grill
  • Tom Batros, Little Creatures
  • Jessica Mason, Miners Rest Motel
  • Camilla Ure, Pan Pacific Perth
  • Tony Favazzo, Perth Racing
  • Jamie Puls, Rustlers Steakhouse and Grill
  • Maria Fucci, Settlers Tavern
  • James Broadhurst, State Buildings
  • Mitch Panting, The Brass Monkey
  • Lisa Edwards, The Brook Bar & Bistro
  • Michael Strom, The Gate Bar & Bistro
  • Reuben Dias, The Karalee on Preston
  • Robyn Brennan, The Marina Mindarie
  • Stephen Hollow, The Ritz-Carlton, Perth
  • Jason Juraszek, Universal Bar

Bar Team Award

  • Caballitos, Perth
  • Drop Inn, Warnbro
  • Fiorita Wine Bar and Restaurant, Karratha
  • Haynes Bar and Grill, Armadale
  • Lot20, Perth
  • Nevermind Smallclub, Northbridge
  • Pan Pacific Perth
  • Rustlers Steakhouse and Grill, Albany
  • The Peninsula Bar & Restaurant, Mandurah
  • The Rechabite, Northbridge
  • Universal Bar, Perth

OVERALL AWARDS

Group Venue Operator Award

  • Blanche Bar Group
  • TMG Hospitality
  • Kailis Hospitality Group
  • ARK Group – Market Grounds
  • Sneakers & Jeans
  • Varsity Group

WA’s Best Regional Hospitality Venue

Winner to be announced on the night

Perth’s Best Hospitality Venue

Winner to be announced on the night