AHA WA announces 2017 Hospitality Awards finalists

01 November, 2017 by Andy Young

The Australian Hotels Association Western Australia has revealed the finalists for it 2017 AHA Hospitality Awards for Excellence, with the winners to be announced on 13 November.

The awards night will see 42 awards presented with categories including: New Venue, Cocktail Bar, Casual Pub Dining, Boutique Brewery, Social Media Activity, Sporting Entertainment Venue, Head Chef, Food and Beverage Services and Venue Manager. WA’s Best Steak Sandwich.

Advertisement

The AHA WA said it had a record number of finalists from across WA with represented areas including Karratha, Bunbury, Eagle Bay, Gidgegannup, Albany, Denmark, Mount Lawley, Perth, Northbridge, Wickham, Swan Valley, City Beach, Leederville and Hillarys.

AHA(WA) CEO, Bradley Woods, said the annual AHA Hospitality Awards for Excellence recognises businesses from across the industry including accommodation hotels, pubs, bars and restaurants, as well as employees, that have operated at a superior level and have achieved outstanding results in a particular category.

“Western Australia’s hospitality sector is fast-changing, and the venues participating in these awards are evidence that the hotel and hospitality industry is still achieving results during challenging times. In fact, they are working harder than ever to deliver world-class food, beverages, accommodation and service.

“There is tough competition in all award categories, and all finalists are deserving of recognition as they strive to create memorable and quality experiences for locals and visitors to our state,” Woods said.

The full list of finalists:

Community Service Award

  • Boston Brewing Co. & Willoughby Park, Denmark
  • Endeavour Tavern, Lancelin
  • Settlers Tavern, Margaret River
  • The Marina Mindarie
  • The Saint George Hotel, Innaloo

The Lion Beer Australia Bar Presentation and Service Award

 

  • Blanche Bar, Karratha
  • Paddington Alehouse, Mount Hawthorn
  • Petition Beer Corner at State Buildings, Perth
  • Raffles Hotel, Applecross
  • Rose Hotel, Bunbury
  • The Breakwater, Hillarys
  • The Boat at The Marina Mindarie
  • The Mechanics Institute, Northbridge
  • The Queens Tavern, Highgate
  • The Village Bar, Subiaco
  • Whistling Kite, Secret Harbour

Aon Risk Solutions Responsible Service of Alcohol Award

 

  • Blanche Bar, Karratha
  • Fiorita Deli, Karratha
  • Hyde Park Hotel, North Perth
  • Paddington Alehouse, Mount Hawthorn
  • Rambla Bar & Bistro, Wickham
  • Settlers Tavern, Margaret River
  • The Breakwater, Hillarys
  • The Marina Mindarie

Training Initiative Award

 

  • Boston Brewing Co. & Willoughby Park, Denmark
  • Crown Perth, Burswood
  • Raffles Hotel, Applecross
  • Settlers Tavern, Margaret River
  • The Ashby Bar & Bistro, Ashby
  • The Bayview Bar, Bunbury

Retail Bottleshop Award

 

  • Fiorita Deli, Karratha
  • Petition Wine Bar at State Buildings, Perth
  • Rose Hotel, Bunbury
  • The Botanica Bar & Bistro, Innaloo
  • The Gate Bar & Bistro, Success

Draught Beer Quality Award

 

  • Peel Alehouse, Halls Head
  • Petition Beer Corner at State Buildings, Perth
  • Rose Hotel, Bunbury
  • The Marina Mindarie

Small Bar Award

 

  • Caballitos, Perth
  • Kitsch Bar Asia, Leederville
  • Measure Bar, Mount Lawley
  • Oyster Bar Mandurah
  • The Mechanics Institute, Northbridge
  • Tiki as FK, Northbridge

Cocktail Bar Award

  • Kitsch Bar Asia, Leederville
  • Halford at State Buildings, Perth
  • The Dominion League, Northbridge
  • The Laneway Lounge, Perth
  • The Mechanics Institute, Northbridge
  • The Waiting Room at Crown Perth, Burswood
  • Tiki as FK, Northbridge

Late Night Venue Award

 

  • Exchange Hotel Kalgoorlie, Kalgoorlie
  • Niche Bar, Leederville
  • The Laneway Lounge, Perth
  • Universal Bar, Northbridge

Environmental and Energy Efficiency Practice Award

 

  • The Royal on the Waterfront, East Perth
  • White Lakes Brewing, Baldivis

Tourism Initiative Award

 

  • Blanche Bar, Karratha
  • Core Cider House, Pickering Brook
  • Odyssea Beach Café, City Beach
  • Settlers Tavern, Margaret River
  • The Marina Mindarie

Redeveloped Venue Award

 

  • Brass Monkey Hotel & Patriots Sports Bar, Northbridge
  • Drop Inn, Warnbro
  • Mayfair Lane Pub & Dining Room, West Perth
  • Niche Bar, Leederville
  • Rose Hotel, Bunbury
  • The Prince of Wales Hotel, Bunbury
  • The Wembley Hotel, Wembley
  • Varsity Bar Waterford, Karawara

New Venue Award

 

  • Caballitos, Perth
  • Epicurean at Crown Perth, Burswood
  • Fiorita Deli, Karratha
  • Lot 80, Eagle Bay
  • Measure Bar, Mount Lawley
  • Rambla Bar & Bistro, Wickham
  • Six Degrees Albany, Albany
  • The Henley Brook, Swan Valley
  • The Hummus Club, Northbridge
  • The Wild Goose Café at Noble Falls Estate, Gidgegannup

Outdoor Area Award

 

  • Blanche Bar, Karratha
  • Boston Brewing Co. & Willoughby Park, Denmark
  • Caves House Hotel, Yallingup
  • C.Y. O’Connor Village Pub, Piara waters
  • Endeavour Tavern, Lancelin
  • Kitsch Bar Asia, Leederville
  • Lot 80, Eagle Bay
  • Odyssea Beach Café, City Beach
  • Rambla Bar & Bistro, Wickham
  • The Marina Mindarie
  • Whim Creek Hotel

Boutique Brewery Award

 

  • Boston Brewing Co. & Willoughby Park, Denmark
  • Colonial Brewing Company, Margaret River
  • Core Cider House, Pickering Brook
  • Indian Ocean Brewing Company at The Marina Mindarie
  • White Lakes Brewing, Baldivis

Conference and Functions Award

 

  • Aloft Perth, Rivervale
  • Guildhall, Fremantle
  • Rose Hotel, Bunbury
  • The Breakwater, Hillarys
  • The Flour Factory, Perth
  • The Pavilion at The Marina Mindarie
  • The Wembley Hotel

Outstanding Commitment to Workforce Development Practices Award

 

  • Rose Hotel, Bunbury
  • Settlers Tavern, Margaret River

Social Media Activity Award

 

  • Aloft Perth, Rivervale
  • Balmoral Hotel, East Victoria Park
  • Blanche Bar, Karratha
  • Fiorita Deli, Karratha
  • Odyssea Beach Cafe, City Beach
  • Raffles Hotel, Applecross
  • Petition Kitchen at State Buildings, Perth
  • The Village Bar, Subiaco
  • Universal Bar, Northbridge
  • Varsity Bar Waterford, Karawara
  • Whim Creek Hotel

DINING AWARDS

WA’s Best Steak Sandwich Award

  • Karalee on Preston, Como
  • The Bayview Bar, Bunbury

Contemporary Bar Menu Award

  • Blanche Bar, Karratha
  • Five Bar, Mount Lawley
  • Kitsch Bar Asia, Leederville
  • The Breakwater, Hillarys
  • The Chase Bar & Bistro, Baldivis
  • The Flour Factory, Perth
  • The Royal on the Waterfront, East Perth
  • Universal Bar, Northbridge
  • Varnish on King, Perth
  • White Lakes Brewing, Baldivis

Casual Pub Dining Award – Metropolitan

 

  • Currambine Bar & Bistro
  • Drop Inn, Warnbro
  • Greenwood Hotel
  • Karalee on Preston, Como
  • Mayfair Lane Pub & Dining Room, West Perth
  • Paddington Alehouse, Mount Hawthorn
  • Raffles Hotel, Applecross
  • The Belmont Tavern, Belmont
  • The Brook Bar & Bistro, Ellenbrook
  • The Como Hotel
  • The Marina Mindarie
  • The Queens Tavern, Highgate
  • The Royal on the Waterfront, East Perth
  • The Village Bar, Subiaco
  • The Wembley Hotel

Casual Pub Dining Award – Regional

 

  • Beverley Hotel
  • Boston Brewing Co. & Willoughby Park, Denmark
  • Caves House Hotel, Yallingup
  • Crossing Inn, Fitzroy Crossing
  • Dunsborough Tavern
  • Endeavour Tavern, Lancelin
  • Exchange Hotel Kalgoorlie, Kalgoorlie
  • Fitzroy River Lodge, Fitzroy Crossing
  • Onyx on Sharpe, Karratha
  • Paddy’s at Exchange Hotel Kalgoorlie, Kalgoorlie
  • Rambla Bar & Bistro, Wickham
  • Rose Hotel, Bunbury
  • Settlers Tavern, Margaret River
  • The Bayview Bar, Bunbury
  • The Prince of Wales Hotel, Bunbury
  • Whim Creek Hotel
  • Wintersun Hotel, Geraldton

Family Dining Award

  • Boston Brewing Co. & Willoughby Park, Denmark
  • Currambine Bar and Bistro
  • C.Y. O’Connor Village Pub, Piara Waters
  • Dunsborough Tavern
  • Endeavour Tavern, Lancelin
  • Lo Zucchero, City Beach
  • The Ashby Bar & Bistro
  • The Herdsman Tavern, Herdsman Lakes
  • The Marina Mindarie
  • Tony Roma’s Restaurant, Perth

Restaurant Award

  • Exchange Hotel Kalgoorlie, Kalgoorlie
  • Fiorita Deli, Karratha
  • George’s Meze, Subiaco
  • Hamptons City Beach, City Beach
  • Ishka at The Breakwater, Hillarys
  • Lot 80, Eagle Bay
  • Odyssea Beach Cafe, City Beach
  • Petition Kitchen at State Buildings, Perth
  • Ria Malay Kitchen, Leederville
  • Rose Hotel, Bunbury
  • Tony Roma’s Restaurant, Perth
  • Whistling Kite, Secret Harbour
  • Zanders at Cable Beach, Broome

Premium Restaurant Award

 

  • C Restaurant, Perth
  • Long Chim at State Buildings, Perth
  • Nobu Perth at Crown Perth, Burswood

Wine List Award

  • Hamptons City Beach, City Beach
  • Il Lido Italian Canteen, Cottesloe
  • Mayfair Lane Pub & Dining Room, West Perth
  • Petition Kitchen at State Buildings, Perth
  • Settlers Tavern, Margaret River
  • The Breakwater, Hillarys
  • The Village Bar, Subiaco
  • Whistling Kite, Secret Harbour

ENTERTAINMENT AWARDS

TAB Hotel/PubTAB Venue Award

 

  • Eaton Tavern
  • Peel Alehouse, Halls Head
  • Rambla Bar & Bistro, Wickham

Sporting Entertainment Venue Award

 

  • Exchange Hotel Kalgoorlie, Kalgoorlie
  • Greenwood Hotel, Greenwood
  • Hyde Park Hotel, North Perth
  • Lakers Tavern, Thornlie
  • Paddington Alehouse, Mount Hawthorn
  • Patriots Sports Bar at The Brass Monkey Hotel, Northbridge
  • Peel Alehouse, Halls Head
  • Rambla Bar & Bistro, Wickham
  • The Saint George Hotel, Innaloo
  • Varsity Bar Waterford, Karawara

Live Entertainment Venue Award

 

  • Dunsborough Tavern, Dunsborough
  • Endeavour Tavern, Lancelin
  • Exchange Hotel Kalgoorlie, Kalgoorlie
  • Leisure Inn, Rockingham
  • Paddington Alehouse, Mount Hawthorn
  • Rosemount Hotel, North Perth
  • Six Degrees Albany
  • The Laneway Lounge, Perth
  • The Newport Hotel, Fremantle
  • The Prince of Wales Hotel, Bunbury
  • The Saint George Hotel, Innaloo
  • Universal Bar, Northbridge

Themed Venue Award

 

  • Belgian Beer Cafe Westende, Perth
  • Durty Nelly’s, Perth
  • Ka’ribbean Corner, Victoria Park
  • Oceans 6019, Scarborough
  • The Hummus Club, Northbridge
  • The Laneway Lounge, Perth
  • Varsity Bar Waterford, Karawara

EMPLOYEE AWARDS

Cookery Services Employee Award

 

  • Five Bar, Mount Lawley, Zarah Tapsall
  • Greenwood Hotel, Mark Bingley
  • Junction Grill at Crown Perth, Burswood, Norman Tumbare
  • The Botanica Bar and Bistro, Innaloo, Komang Warnaya
  • The Village Bar, Subiaco, Jonathan Hassall

Head Chef Award

 

  • Balmoral Hotel, East Victoria Park, Wendy Miedzinski
  • Petition Kitchen at State Buildings, Perth, Jesse Blake
  • Greenwood Hotel, Danielle van Coevorden
  • Karalee on Preston, Como, Mickey Phull
  • Odyssea Beach Café, City Beach, Alan Spagnolo
  • The Brook Bar & Bistro, Ellenbrook, Pushap Verma
  • The Como Hotel, Daniel Mullins
  • The Flour Factory, Perth, Danny Sanchez
  • The Village Bar, Subiaco, Michelle Stevens
  • The Wembley Hotel, Edwin Kanagaraj
  • The Boat at The Marina Mindarie, Lisa McCarthy
  • Zanders at Cable Beach, Broome, Dean Gillam-Pitts
  • Dunsborough Tavern, Tim Baarspul
  • Kitsch Bar Asia, Leederville, Roong Moonta

Food and Beverage Services Employee Award

 

  • Balmoral Hotel, East Victoria Park, Anthony Tito
  • Blanche Bar, Karratha, Rhys Heland
  • Five Bar, Mount Lawley, Steve Hennessy
  • Greenwood Hotel, Greenwood, Ryan Fraser
  • Leisure Inn, Rockingham, Kaylee Maclean
  • Measure Bar, Mount Lawley, Sara Cavallo
  • Peel Alehouse, Halls Head, Lauranne Peake
  • The Bayview Bar, Bunbury, Breeanna Batrick
  • The Chase Bar and Bistro, Baldivis, Michelle Gould
  • The Marina Mindarie, Jay-Manson Bishop

Front Office and Administration Employee Award

 

  • C Restaurant, Perth, Stephanie Bryson
  • Hyde Park Hotel, North Perth, Lebich Tran
  • The Herdsman Tavern, Herdsman Lakes, Trish Lowth
  • The Marina Mindarie, Kelly Barranger
  • The Wembley Hotel, Suzanne Tinnelly

PubTAB Operator Award

 

  • Peel Alehouse, Halls Head, Sarah Healey
  • Rambla Bar & Bistro, Wickham, Daniel Rawlings
  • The Chase Bar & Bistro, Baldivis, Toni-Louise Priestley
  • The Gate Bar & Bistro, Success, Krystal Singer

Cocktail Bartender Award

 

  • Blanche Bar, Karratha, Craig Slater
  • Long Chim at State Buildings, Perth, Dean Buchanan
  • Tiki as FK, Northbridge, Bjorn Karason
  • The Waiting Room at Crown Perth, Burswood, Jaaidev Vidyadharan

AHA – HGT Rising Star Award

 

  • C Restaurant, Perth, Andrew Cooper
  • Greenwood Hote,l Mark Bingley
  • The Breakwater, Hillarys, Max Matthews

Venue Manager Award

 

  • Blanche Bar, Karratha, Bart Parsons
  • C Restaurant, Perth, Steve Halliday
  • Niche Bar, Leederville, Marcos Goncalves
  • Odyssea Beach Café, City Beach, Daren Holscher
  • Oyster Bar Mandurah, Mandurah, Vicki Sankey
  • Peel Alehouse, Halls Head, Scott Farrell
  • Settlers Tavern, Margaret River, Natalie Potulski
  • Six Degrees, Albany, Ian Gatjens
  • The Village Bar, Subiaco, Aladin Karcher
  • Universal Bar, Northbridge, Jason Juraszek
  • The Laneway Lounge, Perth, Ale Carvalho
  • The Boat at The Marina Mindarie, Luke Symmonds
  • Greenwood Hotel, Joshua Drakeford
  • Long Chim at State Buildings, Perth, Katie Chan
  • Petition Kitchen at State Buildings, Perth, Mindy Perera
  • Varnish on King, Perth, Fiona Sham
  • Five Bar, Mount Lawley, Elodie Boneyd
  • Zanders at Cable Beach, Broome, Stuart Voce
  • Balmoral Hotel, East Victoria Park, Troy Landers

Bar Team Award

 

  • Blanche Bar, Karratha
  • Indian Ocean Brewing Company at The Marina Mindarie
  • Lot 20, Northbridge
  • Petition Wine Bar & Merchant at State Buildings, Perth
  • Rose Hotel, Bunbury
  • The Mechanic’s Institute, Northbridge
  • The Village Bar, Subiaco

OVERALL AWARDS

Group Venue Operator Award

 

  • Blanche Bar Group
  • Colonial Leisure Group
  • Gastev Group
  • Tenfold Investments
  • Two Bit Group

WA’s Best Regional Hospitality Venue

  • Winner to be announced on the night

Perth’s Best Hospitality Venue

  • Winner to be announced on the night